KC ID No. 2263

© Vale of York Working Retriever Club 2014. All rights reserved.

2013

Working Test Results


HOWSHAM K.C.GUNDOG WORKING TEST – Sunday 14th April 2013


By kind invitation of Mr & Mrs J. Stephenson & the Wardle family.


Judges:Arthur Hewer (B2279) Peter Robinson & Anita Beal.

NOVICE:

1st Maxine Furnandiz with Levenghyl Condor.

Tom  Robinson Novice Trophy to the Winner  2nd  Edward Porter with Royal Indigo Little Lady

3rd Andrew Baker with Swaine Dentanum Of Saffronlyn

4. Edward Porter with Royal Indigo’s Trial Blazer


COM ‘s:-.  

Glyn Sykes with Brocklebank Marsh

Will Hayes with Lowsommer Old Time Jack Dan


Best Labrador:-

Levenghyl Condor - Maxine Furnandiz

  

BestGolden Retriever:-

Melgold Bobby Dazzler - Colin Tasker                                                         


OPEN:

1st Dave Sidwell with Preston Oscar.              

Tom  Robinson Open Trophy to the Winner

2nd Jimmy Gordon with Georgias Gem Stone.

3rd Brian McDonnell with Lowly Penelope.

4th Sharon Coates with Wheldrake Briar.


COM’s:-

 Paul Stogden with Stargazing Heather,

Sinead Macmillian with Amancio Falcon,

Keith Eastwood with Mosshill Bramble.



Best Labrador:-

Preston Oscar - Dave Sidwell.

                        

Best Golden Retriever:-

Lowly Penelope - Brian McDonnell

Sponsors SKINNERS PET FOODS LTD kindly provided the winner, second and third place in the Novice and Open tests with a 15kg bag Skinner’s dog food voucher, £5 off voucher and a £2.50 off voucher respectively

Howsham Junior Day  -  14th April 2013

Up to 7 years old inclusive – Assisted                               

1st  Ava Fowler with Zarzu

2nd Joe Lumley with Reg


8 – 11 inclusive - Assisted

1st Katie Mullaney with Bod


Solo to 7 inclusive

1st Zachery Towse with Bertie


Solo 8 – 11 inclusive

1st  A J Towse with Zarzu

2nd Michael Magee with Murphy     

3rd. Siobhan Shepherd with Sky

 

Solo 11 – 15 inclusive

1st Kate Chapman with Cass

2nd Georgia Cairns with Joe

3rd  Georgia Cairns with Zak


Best Labrador:  Cass (Kate Chapman)   

Best Golden Retriever: Zarzu (A J Towse)

HOUGHTON MOOR      K.C. Gundog  Working Tests 21st April 2013

By kind invitation of Mr Lee Pearcy.

  

 Judges: Dave Haycock (B2624), Sue Lowe & Will Hales.



NOVICE:

1st Derek Coulson with Thornton Fern Abby.

Novice Trophy to the Winner

2nd  Martin Everleigh with Midas Amari Of Saddlemoss.

3rd Sinead Macmillan with Spinnakev Feather.

4. Lee Hayman with Copperbirch Moss.


COM ‘s:-.  

Simon Tucker with Nevillbriar Dipper

Brian Dodsworth with Treckers Rumba Of Hazeloaks.

Sandra Skelton with Thornton Fern Captain


Trophy for the Best Novice Labrador:-

Thornton Fern Abby - Derek Coulson

  

Best Novice Golden Retriever:-

Laytoncroft Gatsby - Miriam Fowler

OPEN:

1st Anita Beal with Bedgebrook Harrier Of Annsfarm.              

Open Trophy to the Winner

2nd Jimmy Gordon with Broadlaw Buck.

3rd Richard Corness with Lowforge Di Stefano.

4th Lee Hayman with Leadburn Matilda.


COM’s:-

Kate Chapman with Lamazing Dasher,

Peter Wadsworth with Melanie Jane.


Trophy for Best Open Labrador:-

Preston Oscar - Dave Sidwell.

                        

Best Open Golden Retriever:-

Not Awarded No Golden Retrievers running

Sponsors SKINNERS PET FOODS LTD kindly provided the winner, second and third place in the Novice and Open tests with a 15kg bag Skinner’s dog food voucher, £5 off voucher and a £2.50 off voucher respectively.


CLAY SHOOT AND DOG SCURRY HELD AT THE NORTH WOLDS GUN CLUB ON MAY 4TH 2013

By kind invitation of Jean and Malcolm Midgeley.


DOG SCURRY RESULTS


NOVICE                                                                                                    OPEN                                                        

1st      J.Leason with  Jazz      (NOVICE TROPHY)           1st    Pete Wadsworth  with  Sam (OPEN TROPHY)

2nd    Sandra Skelton with  Peter                                          2nd  Derek Coulson with  Kite

3rd    Mr Milner  with  Meg                                                      3rd  Sharon Coates  with  Briar



JUNIOR HANDLER                                                                           CLAY SHOOT                                    

1st    Findlay Stogen  with  Nell      (JUNIOR TROPHY)            1st    Michael Booth

2nd   Siobhan Shepherd  with  Sky                                               2nd   Peter Blakebrough

3rd   A.J. Towse  with  Zarzu                                                          3rd  Nigel Smith








Clay Shoot & Dog Scurry Report

WARTER PRIORY KC. Gundog Working Tests  19th May 2013

By kind permission of Mr & Mrs Malcolm Healey

Judges: Allan Atkinson, Gillian Stewart, & Geoff Dobb.

PUPPY:

1st Derek Coulson with Brockdale Moss.

2nd Penny Marriner with Cherry B Lady.

3rd Simon Tucker with Garronpoint Fane.

4th Graham Cooper with Cavendale Fern

COM. Paul Stogen with Churnsway Zeus

           Brian Dodsworth with Hazeloaks Kite

Veteran:

1st Margaret Pearce with Claybeck Tweed of Esmoro.

2nd Andrew Coates with Wheldrake Nettle.

3rd Sharon Coates with Wheldrake Briar.

4th Siobhan Shepherd with Withins Bonnie.  

COM. Bill McClean with Kenmillto Gandalf.

Trophy for the Best Veteran Labrador:-

Claybeck Tweed Of Esmoro - Margaret Pearce  


Click to view full size image Click to View Full Image

NOVICE

1st Lee Hayman with Copperbirch Ross.

Di Baker Novice Trophy to the Winner.

2nd Simon Tucker with Nevillebriar Dipper.

3rd Martin Everleigh with Midas Amari Of      Saddlemoss.

4th Brian Dodsworth with Treckers Rhumba of       Holyoaks

COM. Jane Campbell with Lowsommer Delta.

Trophy for the Best Novice Labrador:-

Copperbirch Ross - Lee Hayman.

Trophy for the Best Novice Golden Retriever:-

Millgreen Opal Of Mosscargarange - Steve Crookes.

 





Click to View Full Size Image Water Priory 19th May 2013 Report

Sponsors SKINNERS PET FOODS LTD kindly provided the winner, second and third place in the Novice, Puppy & Veteran tests with a 15kg bag Skinner’s dog food voucher, £5 off voucher and a £2.50 off voucher respectively.£5 off voucher and a £2.50 off voucher respectively.

BURGHLEY HOUSE GAME FAIR 26th and 27th May 2013


Click to view full image

Howsham Junior Winners

Click to view full image

Howsham Novice & Open Winners

Howsham Working Test Slide Show

JULY 6th 2013 JUNIOR EVENT  

Castle Howard, nr York.

By kind permission of the Honourable Simon Howard.

Click to view full image

Results


Assisted:    0 – 7 yrs.

1st  Honey Findlay  with Jayne

2nd Daniel Fotheringham  with  Topper


Solo: 0  -  7 yrs.   

1st Zachary Towse  with Bertie

(Trophy winner)

2nd Ava Fowler  with Piper


Solo: 8  -  11 yrs.

1st Siobhan Shepherd  with Sam

(Trophy winner)

2nd Siobhan Shepherd with Sky

3rd  AJ Towse  with Zarzu                        

(Trophy For Best Golden Retriever)


Solo: 12  15 yrs.

1st Kate Chapman with Cass      

(Trophy winner) (Trophy For Best Labrador)

2nd Georgia Cairns with Joe

(Trophy for Best Owner/Handler)

3rd Georgia Cairns with Zak


_______________________________________________________________


JUNIOR SCURRY:  KATE CHAPMAN & CASS      (1276)


ADULT SCURRY:   RICHARD FINDLAY & ASH  (1665 )


Trophies


Trophy for Best Owner / Handler:  

Georgia Cairns with Joe

Trophy for Best Labrador:  

Kate Chapman with Cass

Trophy for Best Golden Retriever:

AJ Towse with Zarzu  


Sponsors:  Skinners Pet Foods Ltd &Top Spec


Junior Scurry: Kate Chapman with Cass    

Adult Scurry: Richard Findlay with Ash


Castle Howard 6th July 2013

Junior Report Castle Howard

AUGUST 25th  2013  Cold Game Test  -  NOVICE  & OPEN Working Test at LILLING

Judges: Philip Smithies (B.2367) Andy Coates. (Novice & Open Tests.)

Joyce Smithies & Ian Shepherd (Novice Test).

NOVICE

The prizes were kindly presented

by Mr Michael Rickatson


1st Gillian Joplin with Lowly Sapphire

and Monica Mitchell Trophy  

2nd Jane Campbell  with Lowsommer Delta

3rd Cath Kitching with Royal Rouge

4th Rachael Clayton with Contender Cava


COM’s

Evelyn Nicholson with Levenghyl Gambler

Sinead Macmillian with Spinnarev Feather Of Mekoro

Jane Duffy with Dallagill Wren


Best Novice Golden Retriever:  

Gillian Joplin with Lowly Sapphire

Best Novice Labrador Retriever:

Jane Campbell with Lowsommer Delta


The Novice Test winner also received a hip flask to be kept in perpetuity and kindly donated by Mr Paul Mitchell

OPEN

The prizes were kindly presented by Mr Granville Hull.


1st  Anita Beal with Bedgebrook Harrier of Annsfarm

2nd Dave Sidwell with Emmanygan Vouge

3rd Dave Sidwell with Preston Oscar

4th Duncan Matthews with Charordcot Rulwest Cirsty of Dunmar.


COM’s

Margaret Pearce with Woodsprite Druid Of Esmoro

Peter Wadsworth with  Melanie Jayne

Sinead Macmillan with Amancio Falcon


Best Open Labrador Retriever:  

Anita Beal with Bedgebrook Harrier of Annsfarm

Best Open Golden Retriever:

Duncan Matthews with Charordcot Rulwest Cirsty of Dunmar.

Sponsors Skinners Pet  Foods Ltd kindly gave a bag of dog food for the winner, and vouchers for the 2nd and 3rd dogs, in both the novice and open tests.


Lilling Working Test 2013 Report

Winners, Judges & Host  Novice Working Test              Lilling August 25th 2013


Winners & Judges

Lilling Open Working Test 2013

Photos by Cath Kitching © 2013